Sieradz

Dzisiaj zaglądamy do Sieradza. Starego, historycznego miasta położonego w województwie łódzkim, który znany był już w XII wieku, pod nazwą Sirad. Funkcjonował wtedy jako gród kasztelański. Prawa miejskie Sieradz otrzymał w 1247 roku, co kwalifikuje go jako jedno z najstarszych miast w Polsce. Następnie przeistoczył się w królewskie miasto Korony Królestwa Polskiego. Sieradzki rynek zachował oryginalny średniowieczny układ przestrzenny, jednak otaczające go kamieniczki nie są stare – powstały na przełomie XIX i XX wieku. Przy rynku znajduje się budynek Muzeum Okręgowego, będący zarazem najstarszą zachowaną w mieście kamienicą. Samo Muzeum Okręgowe w Sieradzu powstało w 1937 roku. W innym zakątku miasta, u stóp Wzgórza Zamkowego, jest niewielki ale klimatyczny skansen, stanowiący oddział Muzeum Okręgowego w Sieradzu. Powstał w latach 70, XX wieku. Samo Wzgórze Zamkowe jest niewysokie, datowane na około XII wiek, gdzie mieścił się kiedyś sieradzki gród kasztelański, a później książęcy. W XIII wieku wzniesiono tam ceglaną rotundę. W I połowie XIV wieku gród został zniszczony przez Krzyżaków, a w XIV wieku Król Kazimierz Wielki zastąpił go murowanym zamkiem królewskim. Zamek był niszczony i trawiony pożarami ale też odbudowywany i rozbudowywany wielokrotnie, niestety ostatecznie rozebrany pod koniec XVIII wieku. W pobliżu wzgórza i muzeum jest lasek a może zagajnik, przez który wiedzie ścieżka. Na jej końcu na polance okalanej brzozami znajduje się obelisk poświęcony dzielnym sieradzkim rycerzom zasłużonym w walce pod Grunwaldem. Ciekawostka – na rynku znajduje się pomnik urodzonego w Sieradzu ANTOINE’a, czyli Antoniego Cierplikowskiego króla fryzjerów, artysty o międzynarodowej sławie. Antoni uważany jest za twórcę nowych trendów we fryzjerstwie. I druga ciekawostka 🙂 Na jego cześć w Sieradzu organizowany jest od wielu lat Open Hair Festiwal – impreza, polegająca na tworzeniu i prezentowaniu fryzur w otwartej przestrzeni miejskiej.

Fotografia architektury i zdjęcia miejskie, na zdjęciu nocny kadr i ujęcie sieradzkiego ryku oraz pomnika Antoinea, króla fryzjerów.

Nocna fotografia architektury i zdjęcia miejskie w Sieradzu, na ujęciu pomnik Antoinea króla fryzjerów, oraz jednej z kamienic na rynku.

Fotografia architektury i zdjęcia miejskie w Sieradzu, tutaj rynek z kolorowymi kamienicami i kwietnikiem.

Fotografia architektury i zdjęcia miejskie w mieście Sieradz, na ujęciach sieradzki rynek oraz budynek muzeum.

Fotografia architektury i zdjęcia miejskie w nocy, na ujęciu kamienica na sieradzkim rynku.

Fotografia architektury i zdjęcia miejskie po zmroku, na ujęciu kamienica na sieradzkim rynku.

Fotografia architektury i zdjęcia miejskie w mieście Sieradz, na ujęciu jesienna ulica nieopodal sieradzkiego parku etnograficznego.

Fotografia architektury i zdjęcia miejskie w Sieradzu, na ujęciu ulica w jesiennych barwach oraz stadion miejski.

Zdjęcia miejskie, na fotografii miejski stadion w Sieradzu otoczony drzewami w jesiennych barwach..

Fotografia architektury i zdjęcia miejskie, na ujęciu wzgórze zamkowe w Sieradzu.

Zdjęcia architektury i fotografie miejskie w Sieradzu, na ujęciach obelisk upamiętniający waleczność rycerstwa sieradzkiego w bitwie pod Grunwaldem.

Fotografia architektury i zdjęcia miejskie, sieradzki park etnograficzny.

Zdjęcia miejskie, fotografie architektury w Sieradzu, tutaj ujęcia z sieradzkiego parku etnograficznego.

Zdjęcia miejskie w Sieradzu, na fotografii chata mieszcząca się w sieradzkim parku etnograficznym.

Fotografia architektury i zdjęcia miejskie, ujęcie chaty w sieradzkim parku etnograficznym.

Fotografia architektury i zdjęcia miejskie w Sieradzu, obeliski wrona i księżyc.

Zdjęcia: Straw Art, Katarzyna Słomka
Zleceniodawca: KAES
Lokalizacja sesji fotograficznej: Sieradz